Egy kis érdekesség
Az ördögnyelvet a Japán konyhakultúra használja nagy előszeretettel. Az ördögnyelv gumóját felaprítják, kiszárítják, megőrlik, melyből konjak lisztet állítanak elő. Ebből a lisztből készítik a keleti piacon nagy népszerűségre szert tevő shirataki tésztát.
Cink
Ez az ásványi anyag szobahőmérsékleten kékes színű, rideg, fémes elem. Neve a német Zink névből ered, magyarul horganynak is nevezik. Ötvözetek formájában a cinket már az ókorban is ismerték, de magát az anyagot csak 1300 körül állították elő. Emberi szervezetben betöltött szerepére sokáig nem gondolt senki. A szervezetben 2-3 grammnyi cink van, főleg a haj, a szemek tartalmazzák, de megtalálható még a májban, a vesékben, az izmokban és a bőrben is. Legfőbb természetes forrásai: tojás, hüvelyesek, máj, tenger gyümölcsei, rák, tökmag, gabonacsíra, olajos magvak.
Miért fontos a cink?
A cink részt vesz a normál szénhidrát-anyagcserében, a makrotápanyagok, a zsírsavak és az A-vitamin normál anyagcseréjében, valamint a normál sav-bázis egyensúly fenntartásában. Hozzájárul a normál csontozat, a normál látás, a haj, a köröm és a bőr normál állapotának fenntartásához. Továbbá hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, a normál szellemi működés fenntartásához, a normál DNS-szintézishez és a vér normál tesztoszteron szintjének fenntartásához. Szerepet játszik a sejtosztódásban, a normál fehérjeszintézisben.
Jód
A jód egy barnásfekete, fémesen csillogó szilárd anyag, amit Bernard Courtois fedezett fel 1811-ben. Ez az ásványi anyag a szervezetünk számára hasznos mikroelemek, azaz nyomelemek közé tartozik, amely jelen van bizonyos élelmiszerekben természetes módon, míg másokban hozzáadott formában található meg. Normál állapotban körülbelül 15-20 mg jód található egy felnőtt szervezetében. Legfőbb természetes forrásai: tengeri halak és növények, kagylók, a jódozott só és az ivóvíz.
Miért fontos a jód?
A jód részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Hozzájárul a pajzsmirigyhormonok normál termeléséhez és a pajzsmirigy normál működéséhez, valamint az idegrendszer normál működéséhez, a normál szellemi működés fenntartásához, és a bőr normál állapotának megőrzéséhez.
Szelén
Nevét Szelénéről kapta, a görög mitológia Hold istennőjéről. Az 1800-as évek végére bizonyították be, hogy nélkülözhetetlen nyomelem a szervezet számára, mivel egy bizonyos glutation-peroxidáz nevű enzimet tartalmaz, mely megvédi a szervezetet a testünkbe került mérgekkel szemben. A szelén csupán 10-15 mg mennyiségben található meg az emberi szervezetben. A szelén legfőbb természetes forrásai: paradió, tonhal, napraforgómag, rizs, vöröshúsok, szárnyasok, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, kesudió.
Miért fontos a szelén?
Az E-vitaminnal kölcsönösen fokozzák egymás jótékony hatását, így hozzájárulnak a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez. Ezenfelül a szelén hozzájárul a köröm, illetve a haj normál állapotának fenntartásához, valamint a normál pajzsmirigy és immunrendszer működéséhez.
Króm
A króm az emberi test egyik nélkülözhetetlen nyomeleme, ugyan nagyon kevés mennyiségre van szüksége a szervezetünknek, de rendkívül fontos szerepet tölt be és élettani hatásai is sokrétűek. A krómot a testünk a vesében, lépben, májban raktározza.
Legfőbb természetes forrásai
Földimogyoró, zöldborsó, sörélesztő, burgonya, teljes kiőrlésű gabonák, tojás, fekete szemű bab.
Miért fontos a króm?
A króm részt vesz a makrotápanyagok (fehérjék, szénhidrátok, zsírok) normál anyagcseréjében és hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához.